Dodana: 1 luty 2007 08:29

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:29

Teki Glinki

Gratka dla historyków - na stronie internetowej Archiwum Państwowym w Białymstoku dostępna jest elektroniczna wersja ciekawych materiałów o historii Białegostoku znanych pod nazwą "Teki Glinki".

Nazwa "Teki Glinki" pochodzi od nazwiska historyka Jana Glinki, który na przestrzeni ponad 30 lat - od 1932 do 1963 roku zbierał materiały dotyczące historii samego Białegostoku, jaki i Białostocczyzny oraz rodu Branickich.

"Teki Glinki" zostały opracowane w 3 katalogach: geograficznym, osobowym i rzeczowym. Sa one dostępne na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Białymstoku pod następującym adresem:
http://www.bialystok.ap.gov.pl/index1.html

Materiały naukowe Jana Glinki licza łącznie 517 tek różnej objętości  - od jednej do kilkuset kart. Chronologia materiałów w nich zawartych obejmuje okres od XI do XX wieku. Dominującym językiem jest polski, występuje jednak również łacina, francuski, rosyjski i włoski. Wśród materiałów wypełniających Teki wyróżnić można kilka zasadniczych typów. Są to: odpisy, wypisy i streszczenia ze źródeł rękopiśmiennych; z literatury drukowanej;Są to: rękopisy, maszynopisy, druki, ryciny, odbitki fotograficzne, klisze szklane oraz odpisy, wypisy i streszczenia ze źródeł rękopiśmiennych, notatki z oględzin obiektów i otrzymanych ustnych informacji, prace własne Glinki i jego papiery osobiste.

Wielkie znaczenie mają odpisy i wypisy sporządzone z materiałów źródłowych już dziś nieistniejących Jak Akta Podlaskie (AGAD), rękopisy Biblioteki Ordynacji Krasińskich, Biblioteki Narodowej i Biblioteki Publicznej w Wilnie, czy akta z archiwów kościelnych i prywatnych obecnie zaginionych lub niedostępnych. Drugą wielką wartością Tek jest dokonany przez Ich autora, kompletny chyba, przegląd literatury do dziejów Białegostoku i rodziny Branickich – Gryfitów

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook